Silicon Labs SI4311-B21-GMR
SI4311-B21-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4311-B21-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RECEIVER FSK 315/434MHZ 20QFN
Datasheet Download
SI4311-B21-GMR.pdf
Availability of SI4311-B21-GMR
QUANTITY
SI4311-B21-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4311-B21-GMR
Internal Part NumberEIS-SI4311-B21-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesEZRadio®
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency315MHz, 434MHz
Sensitivity-104dBm
Data Rate (Max)10kbps
Modulation or ProtocolFSK
ApplicationsHome Automation, Remote Sensing, RKE
Current - Receiving20mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4311-B21-GMR
Related LinksSI4311-, SI4311-B21-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4311-B21-GMR Details Description
Related parts for SI4311-B21-GMR
RES 10.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.5KHZ 30MM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 311K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 16V 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO215AB datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO213AB datasheet.pdf
RFI SHIELD CAN 50X25X5MM datasheet.pdf
38 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN M12 4POS datasheet.pdf