Silicon Labs SI4762-A20-AMR
SI4762-A20-AMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4762-A20-AMR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN
Datasheet Download
SI4762-A20-AMR.pdf
Availability of SI4762-A20-AMR
QUANTITY
SI4762-A20-AMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4762-A20-AMR
Internal Part NumberEIS-SI4762-A20-AMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginPCN-1505111 11/May/2015
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, RDS
ApplicationsAutomotive Audio
Current - Receiving130mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply1.5 V ~ 5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4762-A20-AMR
Related LinksSI4762-, SI4762-A20-AMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4762-A20-AMR Details Description
Related parts for SI4762-A20-AMR
CONN CARDEDGE HSG DUAL 56POS datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 4.7 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
UDP SIM3L1XX MCU CARD W/LCD datasheet.pdf
STARTERTRAK MINI USB FOR MPC5604 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 120V TO-277A datasheet.pdf