Silicon Labs SI4835-B30-GUR
SI4835-B30-GUR picture photo
Mfg. Part Number
SI4835-B30-GUR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RCVR AM/FM/SW RADIO 24SSOP
Datasheet Download
SI4835-B30-GUR.pdf
Availability of SI4835-B30-GUR
QUANTITY
SI4835-B30-GUR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4835-B30-GUR
Internal Part NumberEIS-SI4835-B30-GUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency504kHz ~ 1.75MHz, 5.6MHz ~ 22MHz, 64MHz ~ 109MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM, SW
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving21.5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Package / Case24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4835-B30-GUR
Related LinksSI4835-, SI4835-B30-GUR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4835-B30-GUR Details Description
Related parts for SI4835-B30-GUR
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #10 100PC datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf