Silicon Labs SI7013-A20-GM
SI7013-A20-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI7013-A20-GM
Brief Description
IC TEMP SENSOR RH 2% DFN
Datasheet Download
SI7013-A20-GM.pdf
Availability of SI7013-A20-GM
QUANTITY
SI7013-A20-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI7013-A20-GM
Internal Part NumberEIS-SI7013-A20-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1506261 26/Jun/2015
Humidity Sensor Update 15/Sep/2015
PCN Assembly/OriginPCN-1501261 26/Jan/2015
Standard Package1
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeI²C
Output12b
Accuracy±3% RH
Response Time18S
Sensitivity-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI7013-A20-GM
Related LinksSI7013, SI7013-A20-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI7013-A20-GM Details Description
Related parts for SI7013-A20-GM
RES SMD 137 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LO PWR RS-485 TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 6.3" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 62POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 9.35NS 256CABGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PELTIR MS2,102,14,14,17,17,00,W8 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48LQFP datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf