Silicon Labs SI8234AB-C-IMR
SI8234AB-C-IMR picture photo
Mfg. Part Number
SI8234AB-C-IMR
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA
Datasheet Download
SI8234AB-C-IMR.pdf
Availability of SI8234AB-C-IMR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI8234AB-C-IMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI8234AB-C-IMR
Internal Part NumberEIS-SI8234AB-C-IMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi823x, Si822x ISO Driver Families
PCN Obsolescence/ EOLPCN-1404092 09/Apr/2014
Standard Package2,500
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyCapacitive Coupling
Number of Channels2
Voltage - Isolation2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)20kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)60ns, 60ns
Pulse Width Distortion (Max)5.6ns
Rise / Fall Time (Typ)12ns, 12ns (Max)
Current - Output High, Low-
Current - Peak Output4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-VFLGA
Supplier Device Package14-LGA (5x5)
ApprovalsCQC, CSA, UR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI8234AB-C-IMR
Related LinksSI8234A, SI8234AB-C-IMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI8234AB-C-IMR Details Description
Related parts for SI8234AB-C-IMR
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER .050 60POS VERT SHRD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.35A 250 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf