Vishay/Siliconix SI9183DT-30-T1-E3
SI9183DT-30-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI9183DT-30-T1-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
SI9183DT-30-T1-E3.pdf
Availability of SI9183DT-30-T1-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI9183DT-30-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI9183DT-30-T1-E3
Internal Part NumberEIS-SI9183DT-30-T1-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLow Dropout Volt Reg Guide
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI9183DT-30-T1-E3
Related LinksSI9183DT, SI9183DT-30-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI9183DT-30-T1-E3 Details Description
Related parts for SI9183DT-30-T1-E3
BOX ALUM NATURAL 7.5"L X 7.5"W datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 5V 30MA SOT23 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 4.7K OHM 24SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf