Vishay/Siliconix SIC401DB
SIC401DB picture photo
Mfg. Part Number
SIC401DB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD BUCK REG ADJ 15A
Datasheet Download
SIC401DB.pdf
Availability of SIC401DB
QUANTITY
SIC401DB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIC401DB
Internal Part NumberEIS-SIC401DB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicroBUCK
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibrarySIC401DB: 0.6~5.5V @ 15A, 3 ~ 17V in
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesmicroBUCK®
Main PurposeDC/DC, Step Down with LDO
Outputs and Type2, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output-
Current - Output15A, 200mA
Voltage - Input3 V ~ 17 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartSiC401
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIC401DB
Related LinksSIC4, SIC401DB Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIC401DB Details Description
Related parts for SIC401DB
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W MINI2 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf