Vishay/Siliconix SIHP15N60E-GE3
SIHP15N60E-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SIHP15N60E-GE3
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220AB
Datasheet Download
SIHP15N60E-GE3.pdf
Availability of SIHP15N60E-GE3
QUANTITY
SIHP15N60E-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIHP15N60E-GE3
Internal Part NumberEIS-SIHP15N60E-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-079-2014-Rev-0 26/Sep/2014
Standard Package1,000
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs280 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs78nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1350pF @ 100V
Power - Max180W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIHP15N60E-GE3
Related LinksSIHP15N, SIHP15N60E-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIHP15N60E-GE3 Details Description
Related parts for SIHP15N60E-GE3
IC CPLD 128MC 10NS 160LQFP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RECT BRIDGE 6A 200V PBPC6 datasheet.pdf
RES SMD 4.59K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf