Artesyn Embedded Technologies SIL20C2-00SADJ-VJ
SIL20C2-00SADJ-VJ picture photo
Mfg. Part Number
SIL20C2-00SADJ-VJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 100W ADJ 20A
Datasheet Download
SIL20C2-00SADJ-VJ.pdf
Availability of SIL20C2-00SADJ-VJ
QUANTITY
SIL20C2-00SADJ-VJ Order Process
Ship out your order
Specifications of SIL20C2-00SADJ-VJ
Internal Part NumberEIS-SIL20C2-00SADJ-VJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package210
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIL20C2
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)13.8V
Voltage - Output 10.6 ~ 5.1 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module
Size / Dimension1.20" L x 0.46" W x 0.61" H (30.5mm x 11.7mm x 15.5mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIL20C2-00SADJ-VJ
Related LinksSIL20C2-, SIL20C2-00SADJ-VJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SIL20C2-00SADJ-VJ Details Description
Related parts for SIL20C2-00SADJ-VJ
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER SOUND EISA/ISA datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP24S/AE24G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 9POS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf