FFF SIP050-1X27-160BLF
SIP050-1X27-160BLF picture photo
Mfg. Part Number
SIP050-1X27-160BLF
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD
Datasheet Download
SIP050-1X27-160BLF.pdf
Availability of SIP050-1X27-160BLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP050-1X27-160BLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP050-1X27-160BLF
Internal Part NumberEIS-SIP050-1X27-160BLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices/Sockets 04/Dec/2008
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesSIP050-1x
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)27 (1 x 27)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.095" (2.41mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP050-1X27-160BLF
Related LinksSIP050-1X, SIP050-1X27-160BLF Datasheet, FFF Distributor
SIP050-1X27-160BLF Details Description
Related parts for SIP050-1X27-160BLF
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf