Sullins Connector Solutions SIP110-PPEC-D30-SK-BK
SIP110-PPEC-D30-SK-BK picture photo
Mfg. Part Number
SIP110-PPEC-D30-SK-BK
Brief Description
CONN PLUG IDC .100" 60POS
Datasheet Download
SIP110-PPEC-D30-SK-BK.pdf
Availability of SIP110-PPEC-D30-SK-BK
QUANTITY
SIP110-PPEC-D30-SK-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP110-PPEC-D30-SK-BK
Internal Part NumberEIS-SIP110-PPEC-D30-SK-BK
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions60
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
FeaturesCover
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP110-PPEC-D30-SK-BK
Related LinksSIP110-PPE, SIP110-PPEC-D30-SK-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SIP110-PPEC-D30-SK-BK Details Description
Related parts for SIP110-PPEC-D30-SK-BK
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 13 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PROTECTION COVER FOR HOODS 30MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
RES 575 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 400MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf