Sullins Connector Solutions SIP110-PPKC-D07-ST-BK
SIP110-PPKC-D07-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SIP110-PPKC-D07-ST-BK
Brief Description
CONN PLUG IDC .100" 14POS
Datasheet Download
SIP110-PPKC-D07-ST-BK.pdf
Availability of SIP110-PPKC-D07-ST-BK
QUANTITY
SIP110-PPKC-D07-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP110-PPKC-D07-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SIP110-PPKC-D07-ST-BK
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions14
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
FeaturesCover
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP110-PPKC-D07-ST-BK
Related LinksSIP110-PPK, SIP110-PPKC-D07-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SIP110-PPKC-D07-ST-BK Details Description
Related parts for SIP110-PPKC-D07-ST-BK
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
IC BCD-7 SEG DECODER/DRVR 16SO datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 511 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf