Sullins Connector Solutions SIP110-PPPC-D25-SK-BK
SIP110-PPPC-D25-SK-BK picture photo
Mfg. Part Number
SIP110-PPPC-D25-SK-BK
Brief Description
CONN PLUG IDC .100" 50POS
Datasheet Download
SIP110-PPPC-D25-SK-BK.pdf
Availability of SIP110-PPPC-D25-SK-BK
QUANTITY
SIP110-PPPC-D25-SK-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP110-PPPC-D25-SK-BK
Internal Part NumberEIS-SIP110-PPPC-D25-SK-BK
Connector TypeRibbon Cable
Number of Positions50
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG
FeaturesCover
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP110-PPPC-D25-SK-BK
Related LinksSIP110-PPP, SIP110-PPPC-D25-SK-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SIP110-PPPC-D25-SK-BK Details Description
Related parts for SIP110-PPPC-D25-SK-BK
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC1112D125 datasheet.pdf
DISPLAY ALLNGAP SGL DIGIT SMD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GR 1.5BX datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.1A 118 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW DO213AB datasheet.pdf
FUSE 25A 500V GG/GL SIZE 0 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf