Vishay/Siliconix SIP21106DR-18-E3
SIP21106DR-18-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIP21106DR-18-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
SIP21106DR-18-E3.pdf
Availability of SIP21106DR-18-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP21106DR-18-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP21106DR-18-E3
Internal Part NumberEIS-SIP21106DR-18-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCN- SIL0752014 Rev0 20/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)170mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP21106DR-18-E3
Related LinksSIP21106, SIP21106DR-18-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIP21106DR-18-E3 Details Description
Related parts for SIP21106DR-18-E3
GDT DIN RAIL TERM BLK TYPEU TS32 datasheet.pdf
*STEEL-TY* 1/2"EH .015THK datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.60V SOT143-4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 322 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf