Bel Fuse Inc. SIP301.2LT
SIP301.2LT picture photo
Mfg. Part Number
SIP301.2LT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.2V 6A
Datasheet Download
SIP301.2LT.pdf
Availability of SIP301.2LT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP301.2LT Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP301.2LT
Internal Part NumberEIS-SIP301.2LT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIP 300
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series7W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 6.4mm x 14.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP301.2LT
Related LinksSIP30, SIP301.2LT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SIP301.2LT Details Description
Related parts for SIP301.2LT
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT SAMA5D33 CORTEX-A5 datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY SHARP SS 2MM/ datasheet.pdf