Bel Fuse Inc. SIP301.2LT
SIP301.2LT picture photo
Mfg. Part Number
SIP301.2LT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.2V 6A
Datasheet Download
SIP301.2LT.pdf
Availability of SIP301.2LT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP301.2LT Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP301.2LT
Internal Part NumberEIS-SIP301.2LT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIP 300
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series7W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 6.4mm x 14.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP301.2LT
Related LinksSIP30, SIP301.2LT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SIP301.2LT Details Description
Related parts for SIP301.2LT
IC TXRX TRI 5V RS-232 IND 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5V VOLT OUT 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE DC MALE STR SGL 8POS 1M datasheet.pdf
5IN NOM SWIVEL HVY DUTY CASTER:P datasheet.pdf
OSC XO 1.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf