Bel Fuse Inc. SIP301.8LT
SIP301.8LT picture photo
Mfg. Part Number
SIP301.8LT
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.8V 6A
Datasheet Download
SIP301.8LT.pdf
Availability of SIP301.8LT
QUANTITY
SIP301.8LT Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP301.8LT
Internal Part NumberEIS-SIP301.8LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series11W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.25" W x 0.55" H (63.5mm x 6.4mm x 14.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max11W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP301.8LT
Related LinksSIP30, SIP301.8LT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SIP301.8LT Details Description
Related parts for SIP301.8LT
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 2008 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 6SON datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (7 + 6 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf