Bel Fuse Inc. SIP501.2LTR
SIP501.2LTR picture photo
Mfg. Part Number
SIP501.2LTR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.2V 6A
Datasheet Download
SIP501.2LTR.pdf
Availability of SIP501.2LTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIP501.2LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of SIP501.2LTR
Internal Part NumberEIS-SIP501.2LTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIP 500
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series7W
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.50" L x 0.55" W x 0.25" H (63.5mm x 14.0mm x 6.4mm)
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max7W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIP501.2LTR
Related LinksSIP50, SIP501.2LTR Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SIP501.2LTR Details Description
Related parts for SIP501.2LTR
RES SMD 510K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 5POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf