| Internal Part Number | EIS-SIR-56ST3FF | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Infrared, UV, Visible Emitters | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | IR | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 100mA | |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If | 5.6mW/sr @ 50mA | |
| Wavelength | 950nm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.3V | |
| Viewing Angle | 30° | |
| Orientation | Top View | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) | |