TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RP710006
RP710006 picture photo
Mfg. Part Number
RP710006
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V
Datasheet Download
RP710006.pdf
Availability of RP710006
QUANTITY
RP710006 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP710006
Internal Part NumberEIS-RP710006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRP II/1, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current88.2mA
Coil Voltage6VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)4.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time8ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power500 mW
Coil Resistance68 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP710006
Related LinksRP71, RP710006 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RP710006 Details Description
Related parts for RP710006
CAP POLYMER 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 8.1A 9.95 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 50W datasheet.pdf
CONN HOUSING 8 POS VITA 67 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TG6050 SHEET 320X320X0.8MM datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 320MA 51.5 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf