SiTIME SIT1602AC-22-18S-72.000000G
SIT1602AC-22-18S-72.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Brief Description
OSC MEMS 72.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-22-18S-72.000000G.pdf
Availability of SIT1602AC-22-18S-72.000000G
QUANTITY
SIT1602AC-22-18S-72.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-22-18S-72.000000G
TypeMEMS (Silicon)
Frequency72MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Related LinksSIT1602AC-22-, SIT1602AC-22-18S-72.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-22-18S-72.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-22-18S-72.000000G
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED MINI BAYO T3 1/4 6V GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 400VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D-121-X FABCO CYLINDER datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 6.7UH N95 datasheet.pdf
NX 4PT AD 4-20M 1/8K 250US DIF datasheet.pdf
STD STEAPR090F K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf