SiTIME SIT1602AC-33-25E-33.333000X
SIT1602AC-33-25E-33.333000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-33-25E-33.333000X
Brief Description
OSC MEMS 33.333MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-33-25E-33.333000X.pdf
Availability of SIT1602AC-33-25E-33.333000X
QUANTITY
SIT1602AC-33-25E-33.333000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-33-25E-33.333000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-33-25E-33.333000X
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-33-25E-33.333000X
Related LinksSIT1602AC-33-, SIT1602AC-33-25E-33.333000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-33-25E-33.333000X Details Description
Related parts for SIT1602AC-33-25E-33.333000X
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BOARD CONV DEMO MCP1630 TRPL-OUT datasheet.pdf
BAG STATIC ZIP-TOP 18X18" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.880" 3MM 2LD datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 250' datasheet.pdf
DRING ECE088 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf