SiTIME SIT1602ACA8-33S
SIT1602ACA8-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACA8-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACA8-33S.pdf
Availability of SIT1602ACA8-33S
QUANTITY
SIT1602ACA8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACA8-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACA8-33S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACA8-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACA8-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACA8-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACA8-33S
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC MULTIBUS II INTFC CTL 149CPGA datasheet.pdf
CONN HEADR 98POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.5V 90W OUT T/H datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
HEATSINK R87-60 15W BRIDGELUX RS datasheet.pdf