SiTIME SIT1602ACE2-18S
SIT1602ACE2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACE2-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602ACE2-18S.pdf
Availability of SIT1602ACE2-18S
QUANTITY
SIT1602ACE2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACE2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACE2-18S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACE2-18S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACE2-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACE2-18S Details Description
Related parts for SIT1602ACE2-18S
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL UART 1.8V-5V FIFO 44PLCC datasheet.pdf
RES 634K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 3X18" A CRS datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO I2S STER 40-TQFN datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEAVY DUTY DIE ADAPTER, INCL. SG datasheet.pdf
RES NETWORK 14 RES 330 OHM 9SRT datasheet.pdf