SiTIME SIT1602ACL2-25E
SIT1602ACL2-25E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACL2-25E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602ACL2-25E.pdf
Availability of SIT1602ACL2-25E
QUANTITY
SIT1602ACL2-25E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACL2-25E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACL2-25E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACL2-25E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACL2-25E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACL2-25E Details Description
Related parts for SIT1602ACL2-25E
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf