SiTIME SIT1602ACL2-28E
SIT1602ACL2-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACL2-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602ACL2-28E.pdf
Availability of SIT1602ACL2-28E
QUANTITY
SIT1602ACL2-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACL2-28E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACL2-28E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACL2-28E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACL2-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACL2-28E Details Description
Related parts for SIT1602ACL2-28E
RES SMD 145 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP XT DISC S XCS datasheet.pdf
CONN CODING CLIP FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf