SiTIME SIT1602ACT3-30E
SIT1602ACT3-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT3-30E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACT3-30E.pdf
Availability of SIT1602ACT3-30E
QUANTITY
SIT1602ACT3-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT3-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT3-30E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACT3-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACT3-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACT3-30E Details Description
Related parts for SIT1602ACT3-30E
INDUCT ARRAY 2 COIL 24.86UH SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 9V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 30V 220A ADDAPAK datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf