SiTIME SIT1602ACT7-18S
SIT1602ACT7-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT7-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602ACT7-18S.pdf
Availability of SIT1602ACT7-18S
QUANTITY
SIT1602ACT7-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT7-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT7-18S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACT7-18S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACT7-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACT7-18S Details Description
Related parts for SIT1602ACT7-18S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
330UF 35V 10X16 datasheet.pdf