SiTIME SIT1602ACU2-18E
SIT1602ACU2-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACU2-18E
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602ACU2-18E.pdf
Availability of SIT1602ACU2-18E
QUANTITY
SIT1602ACU2-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACU2-18E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACU2-18E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACU2-18E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACU2-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACU2-18E Details Description
Related parts for SIT1602ACU2-18E
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
BOARD EVAL SYNC BUCK CONTROLLER datasheet.pdf
DAA LITELINK III RING DETECT datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf