SiTIME SIT1602AI-13-33E-24.576000G
SIT1602AI-13-33E-24.576000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-13-33E-24.576000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.576MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-13-33E-24.576000G.pdf
Availability of SIT1602AI-13-33E-24.576000G
QUANTITY
SIT1602AI-13-33E-24.576000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-13-33E-24.576000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-13-33E-24.576000G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-13-33E-24.576000G
Related LinksSIT1602AI-13-, SIT1602AI-13-33E-24.576000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-13-33E-24.576000G Details Description
Related parts for SIT1602AI-13-33E-24.576000G
TFLEX 350TG 9" X 9" datasheet.pdf
IC CLOCK PROG GENERATOR 64WQFN datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM BLOCK FOR datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
1500UF 25V 12,5X20 datasheet.pdf