SiTIME SIT1602AI-32-33E-12.000000X
SIT1602AI-32-33E-12.000000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-32-33E-12.000000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 12.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-32-33E-12.000000X.pdf
Availability of SIT1602AI-32-33E-12.000000X
QUANTITY
SIT1602AI-32-33E-12.000000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-32-33E-12.000000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-32-33E-12.000000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-32-33E-12.000000X
Related LinksSIT1602AI-32-, SIT1602AI-32-33E-12.000000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-32-33E-12.000000X Details Description
Related parts for SIT1602AI-32-33E-12.000000X
SWITCH TURQ SPDT 1A HINGE PCB datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 20A 250VAC datasheet.pdf
TAPE MASK HI TEMP POLY 1/2"X72YD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
750 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
ST-8EP1N8AA400S datasheet.pdf
330UF 385V 35X35MM 85C 12000H datasheet.pdf