SiTIME SIT1602AI-32-33E-74.250000X
SIT1602AI-32-33E-74.250000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-32-33E-74.250000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 74.25MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-32-33E-74.250000X.pdf
Availability of SIT1602AI-32-33E-74.250000X
QUANTITY
SIT1602AI-32-33E-74.250000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-32-33E-74.250000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-32-33E-74.250000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-32-33E-74.250000X
Related LinksSIT1602AI-32-, SIT1602AI-32-33E-74.250000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-32-33E-74.250000X Details Description
Related parts for SIT1602AI-32-33E-74.250000X
IDC CABLE - HKC30H/AE30M/HKC30H datasheet.pdf
KIT LOW-DENSITY SERIAL EEPROM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf