SiTIME SIT1602AIA2-18S
SIT1602AIA2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIA2-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602AIA2-18S.pdf
Availability of SIT1602AIA2-18S
QUANTITY
SIT1602AIA2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIA2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIA2-18S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIA2-18S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIA2-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIA2-18S Details Description
Related parts for SIT1602AIA2-18S
CONN CPC SER 3 RCPT 7POS SIZE 26 datasheet.pdf
QUICKIE HDR SLIM-LN VERT 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
Q30LR BLK HS 9.84" Q TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf