SiTIME SIT1602AIA7-28S
SIT1602AIA7-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIA7-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIA7-28S.pdf
Availability of SIT1602AIA7-28S
QUANTITY
SIT1602AIA7-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIA7-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIA7-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIA7-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIA7-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIA7-28S Details Description
Related parts for SIT1602AIA7-28S
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CORD .025" SQ PIN RECEPT 6" BWN datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 90V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SOD123 datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 16 V datasheet.pdf