SiTIME SIT1602AIA7-30E
SIT1602AIA7-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIA7-30E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIA7-30E.pdf
Availability of SIT1602AIA7-30E
QUANTITY
SIT1602AIA7-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIA7-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIA7-30E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIA7-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIA7-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIA7-30E Details Description
Related parts for SIT1602AIA7-30E
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ENDPLATE AP DK 4 QT PA BEIGE datasheet.pdf
CONV DC-DC 132W 48VIN 1.2V NEG datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 50MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf