SiTIME SIT1602AIE2-25S
SIT1602AIE2-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE2-25S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602AIE2-25S.pdf
Availability of SIT1602AIE2-25S
QUANTITY
SIT1602AIE2-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE2-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE2-25S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE2-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE2-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE2-25S Details Description
Related parts for SIT1602AIE2-25S
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTR 8BIT 3ST 16SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 3-IN/1-OUT 8-DMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf