SiTIME SIT1602AIE2-25S
SIT1602AIE2-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE2-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602AIE2-25S.pdf
Availability of SIT1602AIE2-25S
QUANTITY
SIT1602AIE2-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE2-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE2-25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE2-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE2-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE2-25S Details Description
Related parts for SIT1602AIE2-25S
CONN 2MM HOUSING 20 POS DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
TERMINAL LOCKWASHER LUG #4 datasheet.pdf
LED SLIDE T2 24V WHITE DIFFUSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
OSCOPE 100MHZ 1GSA/S DGTL STORGE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
STRIP MARKER 6 Y datasheet.pdf
MODEM RF XBEE-PRO 9.6K RS485 ACC datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X6S 1206 datasheet.pdf