SiTIME SIT1602AIE2-28E
SIT1602AIE2-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE2-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE2-28E.pdf
Availability of SIT1602AIE2-28E
QUANTITY
SIT1602AIE2-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE2-28E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE2-28E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE2-28E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE2-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE2-28E Details Description
Related parts for SIT1602AIE2-28E
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 0.89MM datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf