Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-151-R
UP1B-151-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-151-R
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.61 OHM
Datasheet Download
UP1B-151-R.pdf
Availability of UP1B-151-R
QUANTITY
UP1B-151-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-151-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-151-R
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation460mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.61 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-151-R
Related LinksUP1B-, UP1B-151-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-151-R Details Description
Related parts for UP1B-151-R
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT BOX datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 147K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC datasheet.pdf