SiTIME SIT1602AIE2-30S
SIT1602AIE2-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE2-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIE2-30S.pdf
Availability of SIT1602AIE2-30S
QUANTITY
SIT1602AIE2-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE2-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE2-30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE2-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE2-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE2-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIE2-30S
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 12.19MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/02GR 5.9BX datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf