SiTIME SIT1602AIE7-30S
SIT1602AIE7-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE7-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIE7-30S.pdf
Availability of SIT1602AIE7-30S
QUANTITY
SIT1602AIE7-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE7-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE7-30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE7-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE7-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE7-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIE7-30S
MAGNET 1.0"DIA X 1/8"THICK datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 16CHAN 5V 64LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 QUAD SHORT 128-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 27POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC FILTER COMMON MODE ESD 16WDFN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf