SiTIME SIT1602AIE8-18S
SIT1602AIE8-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE8-18S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE8-18S.pdf
Availability of SIT1602AIE8-18S
QUANTITY
SIT1602AIE8-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE8-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE8-18S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE8-18S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE8-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE8-18S Details Description
Related parts for SIT1602AIE8-18S
SIDACTOR 300V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 6POS W/PINS datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 3PH 3X28A 1200V datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK-4 datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 150mA 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf