SiTIME SIT1602AIE8-30S
SIT1602AIE8-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE8-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIE8-30S.pdf
Availability of SIT1602AIE8-30S
QUANTITY
SIT1602AIE8-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE8-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE8-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE8-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE8-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE8-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIE8-30S
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 65MSPS 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 450VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE PLUG SEALED USB-B 2M datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 291MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf