SiTIME SIT1602AIF7-25S
SIT1602AIF7-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIF7-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602AIF7-25S.pdf
Availability of SIT1602AIF7-25S
QUANTITY
SIT1602AIF7-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIF7-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIF7-25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIF7-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIF7-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIF7-25S Details Description
Related parts for SIT1602AIF7-25S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
MICRODAC CONTROLLER FOR I/O MOD datasheet.pdf
LED SS 12V QUAD RED DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC IEEE 802.3AF POE SYSTM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MEMORY CARD CFAST 60GB MLC datasheet.pdf
GDT 90V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf