SiTIME SIT8008ACB7-33S
SIT8008ACB7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACB7-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACB7-33S.pdf
Availability of SIT8008ACB7-33S
QUANTITY
SIT8008ACB7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACB7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACB7-33S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACB7-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACB7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACB7-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACB7-33S
CBL RIBN 37COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
WIRE TIE YELLOW 5"L datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf