SiTIME SIT1602AIR1-28S
SIT1602AIR1-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIR1-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIR1-28S.pdf
Availability of SIT1602AIR1-28S
QUANTITY
SIT1602AIR1-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIR1-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIR1-28S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIR1-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIR1-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIR1-28S Details Description
Related parts for SIT1602AIR1-28S
RELAY SSR 25A 120VAC DC datasheet.pdf
IC COMP OPENDRN 1.6V SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 3MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO-220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf