SiTIME SIT1602AIR8-18E
SIT1602AIR8-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIR8-18E
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602AIR8-18E.pdf
Availability of SIT1602AIR8-18E
QUANTITY
SIT1602AIR8-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIR8-18E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIR8-18E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA