SiTIME SIT1618AE-23-33E-25.000000G
SIT1618AE-23-33E-25.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1618AE-23-33E-25.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS LVTTL
Datasheet Download
SIT1618AE-23-33E-25.000000G.pdf
Availability of SIT1618AE-23-33E-25.000000G
QUANTITY
SIT1618AE-23-33E-25.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1618AE-23-33E-25.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1618AE-23-33E-25.000000G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1618
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.1mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1618AE-23-33E-25.000000G
Related LinksSIT1618AE-23-, SIT1618AE-23-33E-25.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1618AE-23-33E-25.000000G Details Description
Related parts for SIT1618AE-23-33E-25.000000G
LOCK NUT 0.709" POLYAMIDE M12 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 4" CBL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 16SOIC datasheet.pdf