SiTIME SIT3807AC-2-28SE
SIT3807AC-2-28SE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-2-28SE
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-2-28SE.pdf
Availability of SIT3807AC-2-28SE
QUANTITY
SIT3807AC-2-28SE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-2-28SE
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-2-28SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-2-28SE
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-2-28SE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-2-28SE Details Description
Related parts for SIT3807AC-2-28SE
SCR SENS 200V 8A TO-251 datasheet.pdf
IC OSC SILICON SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RCVR OPT HI PERF VERS LINK HORZ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-350 BAR datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
SOLND VLV ASSY, 4/2, W/O MO, 24V datasheet.pdf