SiTIME SIT3807AC-2-28SG
SIT3807AC-2-28SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-2-28SG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-2-28SG.pdf
Availability of SIT3807AC-2-28SG
QUANTITY
SIT3807AC-2-28SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-2-28SG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-2-28SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-2-28SG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-2-28SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-2-28SG Details Description
Related parts for SIT3807AC-2-28SG
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM RECESSED WHT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
RES 0.166 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf